חיפושדלג על חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלג על חיפוש
דלג על

שיעול יבש – מה חשוב לדעת על התופעה?


שוב אתם משתעלים ומתעוררים בלילה עם שיעול יבש טורדני? מגיעים למשרד ומשתעלים וכולם נבהלים ותופסים מרחק? בתקופת הקורונה באופן טבעי אנשים חוששים יותר מאנשים שמשתעלים, כי מדובר באחת התופעות של הנגיף, אבל לא כל שיעול צריך לעורר דאגה ובוודאי לא בהלה
שיעול יבש יכול להיווצר בעקבות זיהומים וירליים שונים, דלקות בסינוסים ואפילו זיהום אוויר ונחשב   תופעה נפוצה שלא בהכרח מצביעה על בעיה בריאותית חמורה. עם זאת, השיעול יכול להימשך ולפגוע באיכות החיים זמן רב אחרי שהבעיה כבר נתפרה. 
מהו שיעול יבש? 
זהו שיעול לא פרודקטיבי כי בעת השיעול לא נוצר ריר או ליחה בעוד ששיעול רטוב מלווה בליחה או ריר. הבדל נוסף בין שיעול רטוב לשיעול יבש הוא שלשיעול יבש יש צליל עקבי מאוד לרוב זהו שיעול שנשמע כבוקע מגרון צרוד והוא מלווה לעיתים גם בעין דגדוג בחלק האחורי של הגרון. השיעול היבש לא בהכרח כואב, אבל כשהוא נמשך לאורך זמן הוא יכול להקשות ואפילו לייצר פגיעה בצלעות כך שאם לפתע תחושו כאבים בצלע ייתכן שהם נובעים מהשיעול. 
שיעול יבש יכול כמובן להיות סימפטום של מחלות שונות ונגיפים, לרבות אלרגיות, ברונכיטיס או הצטננות ואם מדובר בסימפטומים נוספים כמו חום, כאבי גרון ובעיות במערכת העיכול חשוב לבדוק את הנושא, אבל כאמור, גם אם כבר החלמתם השיעול היבש עלול להימשך. שיעול זה יכול להימשך אפילו מספר שבועות ולהפוך לשיעול כרוני. 
לסגנון החיים השפעה על שיעול יבש כך שעישון, חשיפה לרכיבים אלרגניים כמו אבק או לכלוך, פרווה של בעלי חיים יכולה להיות השפעה שלילית על השיעול. כמו כן, יש מצבים בהם השיעול נוצר כתופעת לוואי לנטילת תרופות מרשם, שאיפה של גוף זר,  זיהום אוויר, שינוי בטמפרטורה ואפילו אימוץ יתר של מיתרי הקול, עייפות בעקבות חוסר שינה וכאבי ראש מתמשכים. 
הבעיה בשיעול יבש היא שהוא מסב אי נחת, פוגע באיכות השינה ועשוי להוביל כאמור לכאבי צלעות ואפילו להקאות בלתי נשלטות, כאבים בחזה ובעיות נשימה.
קופון הנחה מעודכן - גרינטוס
כיצד ניתן להקל על תופעה מטרידה כמו שיעול יבש?
ראשית, אם מדובר בשיעול הנגרם מבעיה בריאותית או זיהום כלשהו חשוב להתייעץ עם רופא כדי לטפל בבעיה שמהווה את מקור השיעול. שנית, ניתן להשתמש גם בחומרים הנמצאים במזווה הביתי להפחתת עוצמת השיעול. לדוגמה – דבש יכול להרגיע את הלוע ולהקל על גירוי שמעורר שיעול יבש במיוחד אם משלבים כפית דבש עם לימון סחוט. גם שתיית תה צמחים המקושר עם הקלה בשיעול כמו של שורש המרשמלו, ג'ינגר, טימין ועלי מנטה יכולה לסייע. 
קיימים גם סוגים שונים של תרופות מדכאות שיעול, אבל לרוב אלה פועלות לטווח הקצר וגם דיכוי השיעול לא בהכרח יעיל או מומלץ ויכולות להיות לו גם תופעות לוואי כמו בחילות, נמנום ואפילו עצירות. במידה והשיעול מלווה בנזלת אפשר להשתמש בתכשירי ריסוס של מי מלח להפחתת כמות הנזלת שיכולה להשפיע על השיעול היבש. אפשר לנסות גם להשתמש במכשיר אדים ביתי ולגרגר מים חמים מעורבבים עם חצי כפית של מי מלח וכורכום להקלה על השיעול ועל תחושת הגירוי בגרון בעקבות השיעול היבש. ישיבה ושכיבה עם הגבהת הראש באמצעות מגדל כריות או שכיבה על צד אחד יכולות לסייע בתחושה ובהקלה על השיעול. 
סירופ שיעול גרינטוס מיועד לשיעול יבש ורטוב כאחד ופועל להרגעת הגירוי תוך הגנה על הממברנה הרירית. גרינטוס מבית אבוקה עשוי מצחים מהטבע ומווסת שיעול מבלי לדכא אותו וכך מכבד את תפקידו החשוב בהגנה על דרכי הנשימה. הוא זמין בפורמולה למבוגרים ובפורמולה ייעודית לילדים, שתיהן ללא גלוטן.
קופון הנחה מעודכן - גרינטוס
צרו קשרדלג על צרו קשר

צרו קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד