חיפושדלג על חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלג על חיפוש
דלג על

שיעול טורדני - הגורמים ואיך מנצחים את השיעול


החורף כבר כאן ורבים סובלים משיעול טורדני שלא פוסק, מעיר אותם בשעות הלילה ומסב להם אי נוחות במהלך היום. שיעול הוא רפלקס טבעי ובלתי נשלט של הגוף ומשחק תפקיד חשוב במערכת ההגנה של הגוף – הוא נועד לשחרר גורם זר או ריר שמפריעים לנשימה, אבל שיעול כרוני יכול לבשר על מחלה שדורשת בדיקה ולהסב כאבים.

שיעול טורדני נמשך יותר מארבעה שבועות אצל ילדים ומעל שמונה שבועות אצל מבוגרים וגורם לעייפות, בעיות שינה, פוגע בריכוז ועשוי אף לגרום לבעיות כמו בריחת שתן וסדק בצלעות. 

הגורמים לשיעול טורדני רבים ומגוונים, בין אם מדובר בזיהום ויראלי בדרכי הנשימה העליונות, קשיי נשימה, עישון, זיהום סביבתי, לחץ, בעיות במערכת העיכול ואפילו סימפטומים של תרופות להורדת לחץ דם. מרבית האנשים סובלים משיעול כתוצאה משפעת או צינון והשיעול עשוי להימשך גם זמן רב אחרי שהמחלה חלפה.

מה בין שיעול רטוב לשיעול יבש?

נהוג להבחין שני סוגים של שיעול טורדני: שיעול יבש ושיעול רטוב. שיעול רטוב הוא שיעול עם ליחה שנחשב לשיעול פרודקטיבי מהסיבה הפשוטה שהוא מייצר ריר והמטרה של הגוף היא להיפטר מהליחה. שיעול זה נוטה להתגבר במיוחד בשעות הלילה, עת הלחה מצטברת בחזה ומקשה על הנשימה במיוחד בעת השכיבה והוא יכול גם לבוא לידי ביטוי בצפצופים הנלווים לפעולת הנשימה. שיעול יבש מגרד ומעקצץ, מכאיב במיוחד באזור בית החזה. שני סוגים של שיעול זה מקשים מאוד על התפקוד היומיומי.

קופון הנחה מעודכן - גרינטוס

שיעול אצל ילדים

הילד לא מפסיק להשתעל? ראשית, חשוב לדעת שגוף של ילד יכול להשמיע צליל עוצמתי יותר משיעול של מבוגר ולא להילחץ מעוצמת השיעול. שנית, חשוב להבין מאין נובע השיעול על מנת לדעת לטפל בהתאם וכמובן להקל על הילד בהתמודדות עם שיעולים. 

מרבית הילדים משתעלים כתוצאה מהצטננות או שפעת, וגם אצלם השיעול יכול להיות יבש או רטוב ומלווה בנשימה כבדה. לעיתים הילדים ידווחו על טעם רע בפה ותחושה של צריבה בחזה. חשוב להבין האם השיעול נובע כתוצאה מריפלוקס, שהילד רגיש לסוג מסוים של מזון או שהשיעול מצפצף ומחמיר בלילה ואולי הוא סימפטום של אסטמה ומתגבר במיוחד בפעילות גופנית מוגברת. 

שיעול יכול להיות גם סימן של אלרגיות. אם מדובר בשיעול המלווה בנזלת, ניתן לנקות את דרכי הנשימה של הילד באמצעות מי מלח באף ולהרגיע את הגרון עם מים חמים ודבש (רק מעל גיל שנה), מכשיר אדים שיסייע בניקוי המעברים באף. חשוב לאפשר לילדים מנוחה מוחלטת על מנת לחזק את הגוף ולוודא שהוא לא מאבד נוזלים.

איך מנצחים את השיעול הטורדני?

במידה שהשיעול לא עובר במשך תקופה של שבועיים-שלושה ומקשה על התפקוד היומיומי, חשוב לגשת לרופא במיוחד אם השיעול מחמיר ומלווה בקוצר נשימה או כאבים בחזה. יש לקחת בחשבון שתרופות שונות נגד שיעול עשויות להיות מלוות בתופעות לוואי לא נעימות ולכן, יש לבחון במיוחד במקרה של שיעול בקרב ילדים מהם הסימפטומים של כל תרופה. מומלץ להקדים תרופה למכה ולבדוק דרכים שונות למניעת שיעולים ומחלות חורף על ידי תחזוקה שוטפת של מערכת החיסון – נטילת ויטמין C, אוורור החלל, מניעת מגע עם משטחים מודבקים או עם אנשים חולים, שימוש במכשיר אדים. במידה ומדובר בצינון, כדאי לבחון שימוש בתרסיסים המבוססים על מי מלח ואם מתחילים לסבול משיעול טורדני אפשר להשתמש בסירופ לשיעול המבוסס על רכיבים שמסייעים להתמודדות עם כל סוג שיעול, יבש או רטוב, כמו תמצית עלי לחך, גרינדליה, הליקריסיום ושמנים חיוניים של אקליפטוס, כוכב אניס ולימון.

אל תזניחו את השיעול. הקלו על עצמכם ועל ילדיכם בהתמודדות עם שיעול טורדני ותעברו את החורף בדרך נעימה יותר.

קופון הנחה מעודכן - גרינטוס

צרו קשרדלג על צרו קשר

צרו קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד